RehabilitationBALNEOTERAPIA
Zrkadlisko – termálny minerálny kúpeľ

Bazén s umelým dnom naplnený prírodnou termálnou minerálnou vodou s teplotou 38 -39 °C, v ktorej je klient ponorený do výšky ramien, alebo sedí po obvode bazéna. Táto terapia funguje na princípe, že pokožka pacienta vstrebáva minerálne látky, ktoré vyvolávajú v organizme príslušné reakcie.

Bahenný zábal / fango

Táto významná procedúra využívajúca piešťanské sírne bahno sa aplikuje vo forme čiastočných, alebo celotelových zábalov. Aplikačná teplota bahna je 45°C. Počas zábalu vzniká lokálne aj celkové prehriatie organizmu. Bahenný zábal vyvoláva zmenšenie opuchov v okolí kĺbov zníženie svalového napätia, zlepšenie výživy chrupaviek, spojivových tkanív a medzistavcových platničiek. Ďalej pôsobí na zvýšenie protizápalovej aktivity a imunitných procesov v organizme a súčasne zlepšuje funkciu chrupavky, spojivových tkanív a kĺbovej pohyblivosti.

Perličkový kúpeľ v liečivej vode

Perličkový kúpeľ je indikovaný pri celkovej únave organizmu, migréne, pre celkovú relaxáciu, ktorou sa uvoľňuje svalový tonus, napätie a stres. Zlepšuje prekrvenie končatín, urýchľuje hojenie jaziev a blahodarne pôsobí pri ochoreniach pohybového aparátu. Častou indikáciou je aj neuróza, nespavosť, opakujúce sa bolesti hlavy, klimakterické ťažkosti a chorobná únava.

Celotelová podvodná masáž

Klientovi ponorenému vo vani je podaná masáž prúdom vody cez masážnu hadicu.Celotelové vírivé kúpele

Klientovi ponorenému vo vani je podaná masáž prúdom vody cez masážne trysky vane.

Cvičenie v rehabilitačnom bazéne

Klienti ponorení v rehabilitačnom bazéne s teplotou vody 34°C cvičia pod vedením rehabilitačného pracovníka.

Vodný uhličitý kúpeľ

Na klienta ponoreného vo vani pôsobí CO2.

Suchý uhličitý kúpeľ

Klient leží na posteli vo vaku, ktorý je naplnený plynom CO2, cíti príjemné teplo, uvoľnenie, prípadne mravenčenie a zvlhčenie kože. Pri procedúre dochádza k aktívnej činnosti všetkých žliaz s vonkajšou i vnútornou sekréciou a k mobilizácii všetkých metabolických, hormonálnych, nervových i psychických procesov.

Odporúča sa na liečenie vysokého krvného tlaku, ischemickej choroby srdca na doliečenie pooperačných stavov, pôsobí analgeticky, protizápalovo a proti reume. Nakoľko spôsobuje regeneráciu pokožky a navodzuje hormonálnu rovnováhu má silné omladzujúce účinky. Zároveň zvyšuje silu svalov, potenciu a vhodne pôsobí na zníženie telesnej hmotnosti.

Hlavným cieľom balneoterapie je snaha dostať ľudský organizmus do stavu, kedy je maximálne schopný využiť svoje samoliečiace a samoregulačné vlastnosti.

FYZIKÁLNA TERAPIA

Fyzikálna terapia využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie. Princíp tejto liečby spočíva v stimulácii nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Využíva pôsobenie nízko, stredne a vysoko frekvenčného prúdu na ľudský organizmus.
Použitím špecifických druhov prúdu, frekvencií, amplitúd, šírok impulzov podporuje fyziologické procesy v tkanivách, rozkladá bolesť, ovplyvňuje krvný obeh, stimuluje svalstvo a zmierňuje opuchy.

Elektroliečebné procedúry
Ultrazvuk

Pomáha uvoľňovať niektoré druhy akútnej alebo chronickej bolesti. Už viac ako 50 rokov používajú terapeuti ultrazvuk na liečbu poranení mäkkého tkaniva. Ultrazvuková terapia využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou na zmiernenie svalových kŕčov, na uvoľnenie a zahriatie svaloviny pred cvičením, na odstránenie bolesti a zápalu a všeobecne na podporu hojenia. Výhodou liečby ultrazvukom je jej nebolestivosť, možnosť ošetrenia väčšej plochy a v závislosti od prístroja schopnosť prieniku do tkaniva až do hĺbky 4 cm.

Magnetoterapia

Príjemná liečebná procedúra, pri ktorej pôsobí magnetické pole z rôznych aplikátorov magnetického žiarenia, a to z veľkého a malého dutinového aplikátora, diskov či z rôzne veľkých magnetických diek. Záleží od toho, na ktorú časť tela má magnetické žiarenie pôsobiť.

Interferenčné prúdy TENS, Diadynamické prúdy, Diatermia, Hydrogalvan, Rebox

Sú využívané predovšetkým pri nervových a svalových bolestiach, reumatizme mäkkých častí, chorobách kĺbov, pri liečbe skolióz, bolestí hlavy a migrén. Tieto procedúry majú analgetický, teda bolesť tlmiaci účinok, myo- relaxačný a spazmolytický – uvoľňujúci stiahnutie a stuhnutie svalu. K ďalším procedúram, ktoré Hotel Granitv Piešťany-kúpeľný ústav ponúka patria rôzne druhy masáží /celotelová, čiastočná/

Reflexná masáž chodidiel

Stimuláciou jednotlivých bodov na chodidle sa aktivujú jednotlivé orgány.

Lymfomasáž

Jedným z hlavných účinkov tohto ošetrenia je jeho mechanický účinok, ktorý pôsobením na lymfatické cievy a v nich prúdiacu miazgu stimulujú prietok lymfy. Pomáha k rýchlejšej regenerácií po fyzickom zaťažení, turistike a športu a dá sa povedať, že funguje aj v prípadoch psychického vyčerpania a stresu. Jej ďalším prínosom je detoxikácia organizmu.

Trakčná liečba

Pasívna liečebná metóda prerušovaného alebo kontinuálneho ťahu cielená na krčnú alebo driekovú chrbticu. Pomáha pri liečbe bolestí krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice, degeneratívnych zmenách kĺbov a platničiek chrbtice.Laseroterapia

Laseroterapia je časť svetloliečby, ktorá využíva opakované impulzy úzkeho zväzku monochromatického svetla na mieste hlbokého zasiahnutia do povrchovej časti tkanív kože a slizníc. Má veľmi pozitívne účinky pri kožných ochoreniach, poúrazových chorobách kĺbov, pooperačných , reumatických a degeneratívnych stavoch, poruchách žliaz, svalov a mnohých ďalších ochoreniach.

Parafínové obklady

Obklad sa používa pri akútnych zápaloch, pretože lokálne teplo bolesť zvyšuje, podporuje vznik opuchu a často vedie skôr k zhoršeniu stavu. Parafínové zábaly sa bežne aplikujú v kúpeľoch predovšetkým na oblasť chrbtice, kĺbov a svalov.

Akupunktúra

Podstata akupunktúry spočíva v stimulácii podráždení niektorých miest tela, ktoré sa nazývajú aktívne body vpichom špeciálnych tenkých ihiel.
Oxygenoterapia – táto metóda okysličovania organizmu má v dnešnej dobe veľké opodstatnenie. Nedostatočné okysličenie organizmu zapríčiňuje mnohé závažné zdravotné problémy. Kyslík je nevyhnutný pre správnu činnosť mozgu, srdca, obličiek a ciev.

Individuálna rehabilitácia

Obnovuje, upravuje a zlepšuje schopnosti pacienta, ktoré sú zmenené chorobou, úrazom alebo vekom.

Skupinové cvičenie

Majú liečebné, relaxačné a regeneračné účinky, zlepšujú pohyblivosť pri postihnutí kĺbov po úraze a vo vyššom veku.

Plynové injekcie

Medicinálny oxid uhličitý sa jemne ihlou vpichá do kože a podkožia v miestach akupunktúrnych bodov. Účinkuje na zmiernenie bolesti, zlepšenie výživy tkanív, miestne aj celkové prekrvenie, celkové zlepšenie funkcií obehového a pohybového aparátu.

Biolampa

Pri postihnutí pohybového aparátu sa využíva biolampa s kombináciou analgetického a biostimulačného účinku. Lokálne zníženie bolesti prináša rýchlu úľavu pri akútnych aj chronických bolestivých stavoch.
ZOZNAM PROCEDÚR A VYŠETRENÍ


ProcedúryKONTRAINDIKÁCIE KU KÚPEĽNEJ LIEČBE


Kontraindikácie